42. Woche des Sektorbewertungsberichts 2021

Polisilikon

Silisyum metal fiyatları, üretim kesintileri ve üreticilerin satış konusundaki isteksizliği nedeniyle Eylül ayının son haftasında 7,77 - 9,33 USD/kg'a yükseldi. Ulusal tatillerinden önce Tier-1 üreticileri arasında birkaç sipariş imzalandı ve bazı düzensiz siparişler 37,31 - 40,42 USD/kg'dan imzalandı. Ancak, genel ticaret fiyatları tatilden sonra 40,42 – 41,20 USD/kg'a yükseldi, Eylül ayında 32,65 – 33,42 USD/kg'a göre %20'lik bir artış gerçekleşti.

Silisyum metali fiyat artışları ters rüzgarlara neden olurken, enerji yoğunluğu için çift kontrol politikasının polisilikon üretimi üzerindeki doğrudan etkileri artıyor. Polisilikon kıtlığı ve yıl sonunda gelen yüksek talep sezonuna ilişkin korkular göz önüne alındığında, polisilikon fiyatları kısa vadede artış eğilimini sürdürürken fiyatlar bir başka aralığa yükseldi ve son yıllarda rekor kırmanın eşiğine geldi. Şu anda, 42,23 USD/kg'ın üzerinde birkaç sipariş imzalandı. Yılsonu yaklaştıkça, güç tahminlerinin silikon metali ve polisilikon üreticileri üzerindeki etkilerinin derecesi ve süresi gün yüzüne çıkacak ve böylece polisilikon tedariği için uzun vadeli görünümün tahmin edilmesini kolaylaştıracak.

Ekim ayının ikinci yarısına geldiğimizde polisilikon sektörü, geçen hafta üretim hacimlerinde %3-6'lık bir düşüş gördü, çünkü üreticiler farklı boyutlarda enerji yoğunluğu ve tüketim kontrolünden etkilendi ve teslimat miktarları da değişti.

Wafer

Polisilikon fiyatları Ulusal tatillerinden sonra yükselmeye devam ederek mono-Si waferların üretim maliyetlerini artırıyor. Önde gelen mono-Si wafer üreticileri fiyatları önemli ölçüde artırmaya devam etti. 11 Ekim'de Longi, 170µm kalınlığında G1, M6 ve M10 waferlar için resmi fiyatları yükseltti ve bunlar sırasıyla Zhonghuan'ınkinden biraz daha düşük olan 0,86 USD/parça, 0,89 USD/parça ve 1,07 USD/parça oldu. Ardışık fiyat artışlarının ardından, mono-Si wafer fiyatları bu hafta istikrar kazandı. Düşük kullanım oranları ve karlılık nedeniyle baskı altında kalan hücre sektörü, bekle gör modunda kaldı. Wafer sektörü, kullanım oranlarının açık ara en düşük aylarda kaldığını gördü.

Tier-1 ve Tier-2 mono-Si üreticileri farklı itirazlarla karşı karşıya. Zhonghuan fiyatları yüksek fiyat aralığında kaldı. Bazı büyük wafer üreticileri, pazarın olası değişiklikleri dikkate almasıyla son dönemlerde yeni fiyatlar yayınlayabilir.

Hücre

Ulusal tatillerinin ardından, Tongwei 9 Ekim'de resmi fiyatları yukarı yönlü revize ederek 9,50 USD/W olarak revize etti ve 166 mm hücre fiyatları 0,0093 USD/W arttı. 210 mm hücre fiyatları 0,012 USD/W arttı, yani % 6-8 arasında artış gerçekleşti. Ağustos ayının sonundan itibaren, art arda hücre fiyat artışları, büyük entegre şirketler, modül üretimlerini kurum içi kapasitelerle veya ürün reçetesi ile sağladılar. Orta ve küçük ölçekli modül üreticilerinin alım hacimleri bu ay toparlanmıyorken, bazıları daha fazla fiyat artışı korkusuyla küçük miktarlarda satın aldı. Bu hafta (42. Hafta), 166 mm hücre fiyatları 0,18-0,19 USD/W seviyesindeydi. Nispeten sabit satış hacimlerine sahip 182 mm'lik hücreler, fiyatların marjinal bir şekilde 0,0016 USD/W artarak 0,18-0,185 USD/W'ye yükseldiğini gördü. 210 mm hücre fiyatları, daha az üreticinin bunları satın alması nedeniyle 0,18 USD/W'de kaldı.

Hücre sektöründe kullanım oranları Ekim ayında %50-70 ile önceki düşük noktalara geri döndü. Entegre şirketlerin hücre kapasite kullanımı %60-70'e otururken, profesyonel hücre üreticilerininki %40-50'ye düştü. Kasım ayında, alt sektörlerin fiyat artışlarını düşük düzeyde kabul etmesi ve fiyatların sürekli artan ivmesi göz önüne alındığında, hücre sektörü artan üretim maliyetlerine göre fiyatları pek yükseltemezken, kullanım oranları daha düşük seviyelerde seyrediyor.

Geçen hafta (41. Hafta), multi-Si hücrelerde durgun talep görüldü; fiyatlar artan maliyetler nedeniyle marjinal bir şekilde yükseldi ve parça başına 0,60 – 0,61 USD’a ulaştı.

Bu hafta, multi-Si hücre talebi durgun kaldı ve fiyatlar 0,60 - 0,61 USD/adet seviyesinde kaldı. Kısa multi-Si wafer arzı göz önüne alındığında, daha fazla fiyat eğilimi ihtiyatlı bir şekilde ele alınmaktadır. Bazı modül üreticileri, mono-Si ürünlerin fiyatları yüksek kaldığı için multi-Si hücreleri tercih edebilir.

Modül

Modül fiyatları bu hafta kaotik kaldı. Bazı FV modül üreticileri, üretim maliyetleri hızla artmaya devam ettiği için fiyat teklifi vermeyi bıraktı. Şu anda, düşük işlem hacimlerine rağmen fiyat teklifleri yükselmeye devam etti. İddiaya göre Çin'de verilen ihalelerde, ihale fiyatları 0,31/W USD'dan 0,35 USD/W'a ulaştı. Çin'de, Tier-1 modül üreticilerine 0,32 – 0,33 USD/W seviyesinde sipariş verirken, Tier-2 üreticisi ise 0,0031 – 0,0078 USD/W fiyat farkları gördü. 166mm ve 210mm formatı için sırasıyla 0,32-0,33 USD/W ve 0,33-0,34 USD/W seviyesinden gelen zayıf bir yükseliş ivmesi gördü.

Denizaşırı pazarlar, daha önce imzalanmış siparişler için fiyatları yeniden müzakere ederek oldukça temkinli davrandılar. Alıcılar, satıcılar ve son kullanıcılar sınırlı maliyet dayanıklılığı göstererek, kamu hizmeti ölçeğinde yere monte edilen projelerin fiyatlarını askıya aldı. Fiyat teklifleri Ekim ayında yükselmeye devam etti ve 500 W'ın üzerindeki glass-backsheet modülleri için 0.28-0.295 USD/W seviyesinden geldi.

Yüksek fiyatlar nedeniyle duraklayan son kullanıcılar, Avrupa ve Hindistan'daki projelerini erteledi. Şu anda, Avrupa ve Avustralya'da M6 modülleri için 0,265-0,28 USD/W'nin üzerine çıkan dağıtım pazarındaki fiyatlar yükselmeye devam etti. Üretim maliyetleri yukarı yönlü seyrini sürdürdü. Sonuç olarak, FV modül fiyatları 4.Çeyrek 2021 ve 1.Çeyrek 2022 boyunca dalgalanacak ve müzakerelerin sonuçları belirsiz kalacak.

Tedarik zinciri ve ürün reçetesi fiyatları, enerji yoğunluğu ve tüketim kontrolü arasında önemli artışlar kaydetti. Projelerde teslimat gecikmeleri yaşanırken, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler ticaret engellerini gevşetmeyi düşünüyor. Ek olarak, solar çevre koruma soruşturmaları 13 Ekim'de başladı; 45 günlük denetim süresi de bir hafta uzatıldı.

 

Türkiye’den Bakış

Eylül aynın sonunda Hollanda’da “Solar Solutions” fuarı, Ekim ayında Almanya’da “Intersolar”, İstabul’da “Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi ve Sergisi” ve Antalya’da “EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı” olduğundan dolayı; üreticiler piyasa değerlendirmesini net yapamadığından ve polisilikonda ki iki (2) haftadır devam eden fiyat artışından dolayı FV modüle etki eden fiyat artışlarının 25 Ekim’den itibaren etki edeceğini ön görmekteyiz.