44. Woche des Sektorbewertungsberichts 2021

Polisilikon

Polisilikon fiyatları bu hafta yükselmeye devam etti. Ortalama fiyatlar marjinal bir şekilde 41,88 USD/kg'a yükseldi ve 42,35 USD/kg ile en yüksek noktaya ulaştı.

Mevcut piyasa talebi göz önüne alındığında, yılsonu genellikle fiyat artış sezonu olmasına rağmen, polisilikon fiyatlarının daha fazla artıp artmayacağı belirsizliğini koruyor. Bu arada, silisyum metali ve polisilikon üretimi için gerekli olan diğer hammaddelerin fiyatları Ekim ayından bu yana artışını sürdürmektedir. Alıcı ve satıcıların yoğun bir şekilde fiyat pazarlığı yapmasına rağmen, büyük polisilikon üreticileri yeni siparişler imzalamaya başladılar. 

Wafer

Mono-Si wafer fiyatları bu hafta sabit kaldı. Düşük kullanım oranları ve karlılık nedeniyle baskı altında olan hücre sektörü, wafer fiyatlarında azalma olmasını temkinli biçimde beklediler. Pazarın önde gelen wafer üreticilerinin, en son resmi fiyatlarına ilişkin tutarsız öngörüsünün bir sonucu olarak, stok yapma miktarları çeşitli derecelerde yavaşladı ve durdu.

Wafer üreticilerinin yakın zamanda yayınlanan mali raporları, Ocak ve Eylül aylarında ki operasyonel durumu ve karlılığı ortaya koydu. Büyük wafer üreticileri, sektördeki liderlerini güvence altına alarak olumlu performanslar sergilediler. Bununla birlikte, raporlara göre, her bir segmentin karlılığı,  yükselen polisilikon fiyatının karşısında belirgin düşüşler gördü.

Orta-yüksek fiyat aralığında yer alan Zhonghuan ve diğer üreticilerin fiyatları, mono-Si wafer için ana ölçek olarak değerlendirildi. Hiçbir üreticinin kısa vadede yeni fiyatlar yayınlamaması durumunda siparişler cari fiyatlarla teslim edilebilir. Multi-Si wafer, yetersiz üretim olması nedeniyle polisilikon fiyatlarındaki artışlardan dolayı daha pahalı hale gelmesi muhtemel. Yine de fiyat eğilimi envanter çekimlerine bağlı kalmaya devam etti.

Hücre

Bu hafta hücre üreticileri, siparişlerini geçen hafta olduğu gibi teslim etti. Hücre fiyatları geçen hafta olduğu gibi 0,17 – 0,18 USD/W'de kaldı; 166 mm hücreler için fiyatlar 0,17 – 0,18 USD/W seviyesinde yer alırken, düşük fiyat aralığı marjinal olarak 0,0016 USD/W geri çekildi. Nispeten sabit satış hacimlerine sahip 182 mm hücreler, fiyatların 0,18 – 0,185 USD/W'de kalmasını sağladı. Daha az talep gören 210 mm hücre fiyatları 0,17 – 0,18 USD/W'de kaldı. Hücre üreticileri, artan fiyatların azalma belirtileri gösterebilmesi için zaman gerektiğini dile getirdiler. Artan hücre fiyatlarının azalmaya başlaması, daha düşük talepli modüllerin fiyatlarını marjinal olarak 0,0016 - 0,0031 USD/W azaltabilir. 

Multi-Si hücre fiyatları, geçen haftaki görünüşte artan ivmeye rağmen, durgun talep nedeniyle bu hafta parça başına 0,60 – 0,61 USD kaldı. Parça başına 0,63 USD’ye yükselirlerse, alt sektörlerin artan fiyatları kabul etme olasılığı daha düşük olacaktır.

Modül

Başlıca modül üreticileri fiyatların artmaya devam ettiğini gördüler ve sırasıyla 166 mm, 182 mm ve 210 mm cam – backsheet modülleri için 0,32 – 0,33 USD/W, 0,32 – 0,33 USD/W ve 0,33 – 0,335 USD/W'den yeni siparişler imzaladılar. Modül üreticileri, daha önce imzalanan siparişleri 0,30 – 0,31 USD/W veya daha düşük fiyatlarla teslim etmeye devam ediyorlardı. Piyasada büyük fiyat farklılıkları görüldü. Bu hafta, Tier-2 modül üreticileri yeni siparişler için fiyat tekliflerini düşürdü ve bu da Tier-1 emsallerine kıyasla 0,0031 - 0,0094 USD/W farkla sonuçlandı. Yılsonundan önce arz yetersizliği nedeniyle en az on beş günlük teslim süresi olacaktır. 

Fiyatlar yurt dışı piyasalarda istikrar kazandı. 500 W'ı aşan güç çıkışına sahip cam backsheet modülleri için önceki siparişler 0.25 - 0.255 USD/W'dan teslim edilirken, yeni siparişlerde fiyat teklifleri 0.28 - 0.295 USD/W'dan geldi. Genel olarak, denizaşırı pazarlar bekle ve gör modunda olduğundan, dördüncü çeyrek için birkaç yeni sipariş imzalandı. Modül üreticileri, üretim maliyetlerindeki belirsizlikler göz önüne alındığında, gelecek yılın ilk çeyreği için fiyat tekliflerinde oldukça çekingen görünüyorlar. Şimdilik, cam backsheet modülleri için fiyat tekliflerinin 0,26-0,29 USD/W civarında olduğu iddia ediliyor.

Türkiye’den Bakış

Türkiye’de de fiyatlar geçen haftayla aynı seyirde devam etti. Türk panel üreticileri artan polisilikon maliyetleri ve diğer kontrol edilemeyen maliyet artışlarından ötürü uzun vadeli anlaşmalardan kaçınmaktadır.