45. Woche des Sektorbewertungsberichts 2021

Polisilikon

Bu hafta, polisilikon fiyatları 42,41 – 42,72 USD/kg seviyesinde kaldı.  Kasım ayında satın alma siparişi imzalama döneminin başlamasıyla birlikte, ortalama piyasa fiyatları şimdiden 42,09 USD/kg ulaştı. Ancak yükselmeye devam etme motivasyonu giderek azalıyor ve daha yüksek fiyatlar destekten yoksun.

 “Çift kontrollü güç kısıtlaması” politikasının düzenlenmesi kapsamında, endüstriyel elektrik üretimi farklı derecelerde etkilenmeye devam edecek olsa da, etkilenen alan ve kapsam bir önceki Eylül-Ekim ayına göre iyileşmiştir ve politikanın uygulanması ayrıca daha fazla esnekliğe sahiptir. Endüstriyel silikonun üretim ve tedarik kapasitesi büyük ölçüde arttı ve çeşitli endüstriyel silikon ürün numaralarının malzeme fiyatları da düşmeye devam etti.

Silikon malzeme satın alan üreticilerin kendi iş koşullarıyla ilgili düşünce ve değerlendirmelerinde farklılıklar olmasına rağmen, mevcut pazar ortamında hepsi, şiddetli fiyat rekabeti altında pazarlık yapıyorlar. Sonuç olarak, piyasanın tüm segmentleri, silikon malzemelerin fiyatlarındaki düşüş için temelde aynı beklentilere sahipler ve aradaki fark, fiyat düşüşünün hızı ve büyüklüğüdür.

Wafer

Monokristal silikon waferların ana fiyatları temelde korundu. Ancak, yılın sonunda, geleneksel terminallerin en yoğun sezonunda bile, mevcut terminal talebi yüksek fiyatlar tarafından bastırıldı. Şu anda, önde gelen şirketlerin monokristal silikon waferların fiyatı hala önceki fiyat seviyesini koruyor, ancak daha fazla üreticinin monokristal silikon wafer teklifleri, daha yüksek fiyat aralığından daha düşük fiyat aralığına yavaş yavaş kayıyor.

Silikon wafer şirketleri için, silikon malzeme tedariğinin önemli bir artış görmediği ve fiyatın önemli ölçüde düşmediği görülmüştür.

Hücre

Geçen hafta olduğu gibi bu hafta da hücre üreticileri siparişlerini teslim etti. Alt sektörler alımları azalttıkça 166 mm'lik hücrelere olan talep azaldı. Ortalama fiyatlar buna göre 0,17 – 0,175 USD/W'a düşürüldü; düşük fiyat aralığı 0,0016 USD/W düştü. Nispeten istikrarlı satış hacmine sahip 182 mm'lik hücreler, fiyatların 0,18 – 0,185 USD/W kalmasını sağladı. Daha az alıcı gören 210 mm hücre fiyatları 0,17 – 0,18 USD/W kaldı.

182 mm ve 210 mm hücreler için fiyatlar, modül fiyatları talebin azalması ve yukarı yönlü fiyatların düşmesi nedeniyle geri çekildikçe 0,0016 - 0,0031 USD/W düşebilir. 166 mm hücre fiyatları daha fazla düşemez. Daha dengeli üretim çıktısı ve talebiyle iki katına çıkan 166 mm hücre fiyatları, diğer formatlardaki hücrelere kıyasla daha yavaş bir hızda düşecek. Polisilikon hücre fiyatları, durgun talep nedeniyle bu hafta sıra dışı bir düşüşle 0,59 – 0,61 USD/adet oldu. Polisilikon wafer satın almanın kolay olmadığı göz önüne alındığında, daha fazla fiyat eğilimi hesaplı bir şekilde ele alınmalıdır.


Modül

İklim faktörleri nedeniyle ülkenin bazı bölgelerinde artık proje kurmak mümkün değil ve Kasım'dan Aralık'a kadar talep nispeten düşük. Bu hafta bazı üreticilerin stoklarını önceden temizledikleri duyuldu.

Sonuç olarak, modül fiyatları Kasım ortasından itibaren düşmeye başladı. Daha önce imzalanmış bazı siparişlerin henüz teslim edilmemiş olduğu ve buna karşılık gelen arz ve talep hacimlerine sahip 166 mm'lik modüller, cam backsheet modüllerinin fiyatları şu an için 0,32 – 0,325 USD/W kalırken, daha yavaş fiyat düşüşleri gördü. 182 mm'lik modüllere olan talep artmazken, son kullanıcılar 0,33 USD/W kadar yüksek fiyatları kabul etmeyi reddetti. Bu nedenle, Tier-2 ve Tier-3 modül üreticileri geçen hafta 182 mm formatı için fiyatları düşürdüler; bu hafta ortalama fiyatlar 0,0016 - 0,0078 USD/W düştü. Tier-1 üreticileri fiyat tekliflerini değiştirmedi, ancak 500 W'ın üzerindeki cam backsheet modüllerinin ortalama 0,32 – 0,325 USD/W'dan alınıp satılmasıyla biraz daha düşük fiyatlarla teslim etmeye başladı.

Sonuç olarak, siparişlerin daha önce 0,31 – 0,315 USD/W altındaki fiyatlarla imzalandığı ve stokların azalmasının fiyatlarda karışıklık yarattığı göz önüne alındığında, piyasa bu hafta büyük fiyat farkları görmeye devam etti.

Fiyatlar yurt dışı piyasalarda istikrar kazandı. 500 W'ı aşan güç çıkışına sahip cam backsheet modülleri için önceki siparişler 0.25-0.255 USD/W'dan teslim edilirken, yeni siparişlerde fiyat teklifleri 0.28-0.295 USD/W'dan geldi. Genel olarak, dördüncü çeyrekte verilen yeni siparişlerin sayısı fazla değildi; denizaşırı bölgelerdeki pazar atmosferi bekle ve gör modunda kalırken, bazı dağıtım fiyatları marjinal bir şekilde düşmeye başladı.


Türkiye’den Bakış

Türkiye’de üretim 158 mm ve 166 mm’lik modüller üzerinden devam ettiği için düşüş yaşanmamıştır. 182 mm’lik modül üretimi başlamadığından kaynaklı fiyatlar stabil gitmektedir.